Košnja trave – pravila, ki jih je dobro upoštevati

košnja trave

Mnogi se v toplejšem delu leta ne navdušujejo nad košnjo trave, spet drugi pa uživajo ob tem domačem opravilu. Redna košnja je pač nekaj, kar je treba narediti, če živite na vasi ali imate vrt pred hišo v mestu. Tokrat vam želimo v nadaljevanju predstaviti nekaj pravil košnje, kako se pravilno lotiti košnje.

košnja trave

Košnja trave – nekaj najpomembnejših pravil

Kot že rečeno je košnja trave obvezno opravilo, s katerim ohranjate lep videz zelenice ali travnika, obenem pa poskrbite, da trava ostane zdrava. Kosite vedno takrat, ko je trava suha – to je glavno in najpomembnejše pravilo pri košnji. Košnja trave, ki je vlažna, lahko pripomore k temu, da prenašate različne bolezni, pa tudi kosilnico lahko zamašite. Prav tako je bolje, da se izognete košnji ob vročih dnevih, saj lahko takrat škodujete travi. Naslednje pravilo je, da se izogibate košnji vedno po istem vzorcu, saj isti vzorec lahko stisne travo in tla in posledično lahko nastanejo različni travnati kupčki, kar pokvari videz trate. Zato kosite vsakokrat z druge smeri, sicer bo trava začela rasti v smeri košnje. Naslednje zelo pomembno pravilo je, da po košnji pustite pokošeno travo na zelenici vsaj dan ali dva, da se hranilne snovi vrnejo v zemljo. Večina pokošenih šopov trave bo razpadla kar sama, v nasprotnem pa lahko šope enakomerno porazdelite kar z roko.

Košnja trave – pogostost

Če ste zelenico pred hišo zasejali s travo, potem jo prvič pokosite, ko bo zrastla približno 7 do 8 cm. Če imate travo samo za okras, potem jo pokosite na višino 2 do 3 cm visoko, če pa boste po njej hodili, pa jo pokosite višje, na 4 do 5 cm. Sicer pa naj košnja trave poteka 2- do 3-krat na mesec. Pogostost košnje je odvisna tudi od zunanje temperature ter od tega, koliko je padavin. Poskrbite tudi, da ima kosilnica ostro rezilo, da bo trava ostala močna in gosta. Za košnjo pri drevesih, ob škarpi ali ob robovih travnika je najbolj primerna uporaba kosilnice na nitko.

Rate this post